Koronavirüs Sonrasında Bankacılıkta Kişisel Verilerin Durumu

03/05/2020 Kapalı Yazar: admin
Koronavirüs Sonrasında Bankacılıkta Kişisel Verilerin Durumu

Koronavirüs sonrasında bankacılıkta kişisel verilerin kullanımı daha da zorlaşacak.

Uluslararası bir denetim, vergi ve danışmanlık kuruluşu olan KPMG, bankaların, sektörünün yapı taşlarını bekleyen yıkıcı dönüşümün kanıtlarını inceleyen “Geleceğin Dijital Bankacılığı” araştırma sonuçlarını açıkladı. ‘burada 10 yıl. Araştırmaya göre, iş modellerini koronavirüs salgını içinde hızla dijitale geçiren ve müşterilerine “temassız” bir dünya sunan bankalar yeni teknolojilerle devam edecek.

KPMG araştırmasına göre, kişisel verileri mevduatlardan ziyade 2030’ların bankacılık işlemleri tarafından motive edilecektir. Müşterilerin gelirlerini ve yatırımlarını değerlendirdikleri en güvenilir alan olan bankalar, kişisel verilerinin 10 yıl sonra korunacağı en güvenilir yer olacaktır.

Geleneksel bankalar sadece müşterilerinin finansal varlıklarını yönetmeye devam edecek, ancak gelecekteki bankalar kişisel verilerini yönetecek. Müşterilerinin yetkilendirilmesiyle bankalar, finansal hizmetlerden daha fazlası için kişisel verilerinden yararlanacak ve hayatın her alanında bundan yararlanabilecekler.

10 YILDA 100 YILDAN DEĞİŞİKLİK YAPACAK

Önde gelen KPMG finansal hizmetler sektörü Türkiye Kerem Vardar, bankacılık sisteminin geleceğinin tamamen müşterilerin ihtiyaçlarına göre şekilleneceğini söyledi.

Vardar dedi:

“Teknoloji insanların çalışma biçimlerini, yaşam tarzlarını ve hatta sosyal yaşamlarını düzenliyor. İnsanların daha karmaşık ve çeşitli yaşamlarını yönetmelerine yardımcı olur, artan rolleri ve sorumlulukları ve finansal işlemler en önemli kısımdır. Bankacılık sektöründe önümüzdeki 10 yılda son 100 yılda gördüğümüzden daha fazla değişiklik göreceğiz. Bunun nedeni sadece teknolojinin gelişmesi değil, aynı zamanda birbirine bağlı yapısal faktörler, demografik değişiklikler, sosyo-ekonomik koşullar, düzenlemeler ve çevresel değişikliklerdir.

Geleceğin bankaları, müşterilerinin finansal refahını sağlayacak ve geliştirecek şekilde yapılandırılacak ve tamamen müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanacaktır. Müşteriler, zaman ve bilgi eksikliğinden dolayı bankalarının ellerinden gelenin en iyisini yapacakları özel hizmetlere ihtiyaç duyacaktır. Bankalar müşteri verilerini sadece düzenlemelere uymak için değil aynı zamanda hizmetlerinin değerini artırmak için de işleyeceklerdir. 2030’lardaki bankalar yapay zeka ve robot otomasyonu ile desteklenen kanallar aracılığıyla veri odaklı müşteri deneyimi konusunda uzmanlaşacaklar. “

KPMG’nin “gelecek için dijital bankacılık” konusundaki araştırmalarından bazı önemli noktalar:

– Geleceğin bankaları, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştıracak, günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, önerilerini yaşam tarzlarına göre kişiselleştirecek ve finansal hizmetlerden daha fazlasını sunacak bankalar olacak.

GELENEKSEL BANKA SINIRLARI SİLİNECEK

– Bankalar için yeni bir ekonomik ; Fintech ve bankacılık sistemlerinin ortak sinerjiler yarattığı ve perakende sektöründe örnekler gördüğümüz platformlaşma yaygınlaşacaktır. Bankalar, ihtiyaçları için çok çeşitli etkileşimli seçenekler sunarak müşterilerin hizmetlerini özelleştirmelerine izin verecektir.

– Açık bankacılık, fintech şirketlerini ve sistemlerini güçlendirecektir. Geleceğin bankaları; Fintech ekosistemlerini ve müşteri için iletişim kurdukları tedarikçileri yönetebilecek yapılar olacaktır. Müşterilerinin yaşam tarzlarına tamamen uyarlanmış hizmetler yaratarak geliştirme aşamasında fintech sistemleriyle rekabet edecek. Bu yönde hareket etmeyen bankaların zorlukları olacaktır.

– Kişisel verilerin güvenli bir şekilde saklandığı ilk kurum banka olacaktır. Araştırmaya katılan tüketicilerin% 47’si bankayı kişisel verilerin depolanması için en güvenilir olarak görüyor.

YAPAY ZEKA İÇİN ETİK UZMANLAR GELECEK

– Bazı bankalar yönetimi konularında tüketicilere verdikleri özgürlüklerle zaten hareket etmektedir. Gelecekte veri gizliliğini korumak için yenilikçi adımlar atmaya devam edecek olan bankalar, diğer alanlarda başrol oynayacaktır.

– Karanlık ve teknolojinin getirdiği yeni alanlar müşteriler için riskli olabilir. Yapay zeka her zaman bir uzman gibi etik ve tarafsız davranmamalıdır. Bu nedenle, yapay zeka, doğrudan teknoloji ve yapay zeka ile çalışan kararları kontrol edecek uzmanlar bankacılık sistemine katılacak. Geleceği garanti altına alabilecek bankalar güvenilir kalacaktır.

YENİ NESİL TEKNOLOJİLER YAKLAŞIMI DEĞİŞTİRECEK

– Teknoloji, bankayı yeni cihazlar ve uygulamalarla daha kişisel hale getirecek ve “her yerde ve her zaman kullanılabilir” hale getirecektir. Yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) dahil olmak üzere zamanımızı belirleyen birçok yeni nesil teknoloji, bankaların müşterilerle ilişkisini bir bütün olarak dönüştürecek.

Buna ek olarak, son derece bağlantılı bir dünya artık norm haline gelecek ve tüketiciler ses ve kişisel asistanlar, sistemi ve taşınabilir cihazlar aracılığıyla bankalarla daha etkili bir şekilde etkileşime girecek.

AKILLI OTOMASYON VE GÜVEN YURT DIŞI

– Rapordaki küresel araştırma sonuçlarına göre, her üç tüketiciden ikisi (% 65) ürünler, fiyatlar veya fiyatlar hakkındaki bilgilere erişebiliyor; Tavsiye ve görüş sürecini otomatikleştirmek için bir banka arayın. Tüketicilerin beşte ikisinden fazlası (yüzde 44) mevcut durumlarından bunalmış gibi hissetmektedir, ancak gelecekte bilgileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istemektedir.

– Finansal hizmetlerin toplanması tüketiciler için de önemlidir. Tüketicilerin% 70’i işlemlerinin sadece birkaç tarafından yapılmasını istiyor. Dört tüketiciden üçü (% 75) finansal ürün ve hizmetler hakkında yeterli bilgiye sahip olduklarını, nasıl çalıştıklarını anladıklarını ve anladıklarını düşünmektedir. Ancak, çoğunluk (% 66) karar vermeden önce hala bankadan tavsiye ve öneri almaktadır.