Kişisel Veri Bankası

Kişisel Veri Bankası

Bankası, Türkiye genelinde toplam 560 bin sağlık çalışanının özlük bilgilerinin yer aldığı profesyonel bir veritabanıdır.

 

Sağlık Bakanlığı Kişisel Veri Bankası, Bakanlığımız ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personelin kişisel bilgileri, kariyer bilgileri ve yetkinlikleri, memuriyet hareketleri ve özlük bilgilerinin yer aldığı bir bilgi bankasıdır. Web tabanlı altyapısı ile kullanıcılarına internet üzerinden erişim imkânı sağlamaktadır.

Kişisel Veri Bankası Veritabanında sağlık personelinin adı, soyadı, T.C. no, sicil no, ve , görev yeri, unvanı, göreve başlama tarihi gibi personeli tanıtıcı bilgiler toplanmaktadır.

Sağlık personeli, Kişisel Veri Bankası ile kişisel yetkinliği ve eğitimi ile ilgili bilgi güncellemelerini sistem üzerinden yapabilmektedir. Personelin kurs, sertifika ve yabancı dil gibi kişisel yetkinliğini arttıran uygulamaları sistem üzerinde güncellemesine olanak sağlamaktadır. Örneğin; KPDS sınavında 80 puan alan sağlık çalışanı aldığı puan bilgisini sistem üzerinde güncelleyebilmektedir.

İstendiğinde güncelleme de yapılabilen diğer alanlar ise kurs bilgileri, sertifika bilgileri, bilimsel yayın bilgileri, bilişim bilgileri ve yabancı dil bilgileri olarak sıralanabilir. Kişisel Veri Bankası Veritabanı bu yönüyle sağlık personelinin yetkinlik bilgilerinin kullanıcının kendisi tarafından güncel tutulduğu dinamik ve interaktif bir veritabanı sistemidir.

Bu nedenle, Kişisel Veri Bankası kavramının Kişisel Verilerin Korunması ile ilgisi bulunmamaktadır. Sağlık bakanlığına bağlı personelin kendi isteğiyle bilgilerini girdiği bir veritabanıdır.

Söz konusu Kişisel Veri Bankası’na buradan erişilebilmektedir.