Nesnelerin İnterneti Kişisel Veri Paylaşıyor

21/01/2020 Kapalı Yazar: admin
Nesnelerin İnterneti Kişisel Veri Paylaşıyor

Nesnelerin interneti Kişisel verileri tehdit eder mi?

Nesnelerin interneti ile bağlı cihaz sayısında artış yaşanırken, güvenlik riskleri de beraberinde geliyor. Araştırmalara göre işletmelerin yüzde 48’i IoT ekipmanlarında siber saldırıya uğrarken, bu işletmelerin yalnızca yüzde 27’si siber saldırılara nasıl yanıt vereceğini biliyor.
1980’li yıllarda Carnegie Mellon Üniversitesi’nde geliştirilen bir içecek otomatıyla hayatımıza giren nesnelerin internet (IoT), son yılların en popüler teknolojileri arasında yer alıyor. McKinsey Global Institute tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2025 yılına kadar IoT 3,9 ila 11,1 trilyon dolar aralığında bir ekonomik etkiye sahip olacak.

Özellikle akıllı hoparlörler ve akıllı ev asistanlarıyla birlikte, nesnelerin internetinin kişisel cihazlarda kullanımı önemli bir artış gösteriyor. 2016 yılı sonunda İngiltere’de sadece yüzde 1.4 olan akıllı hoparlör ve asistan kullanım oranı, hane bazında yüzde 20’ye ulaşmış durumda.

Bu cihazların günlük rutin işlemleri daha kolay hale getirmesi için genellikle ofis adresi, haftalık takvim, banka hesap bilgileri gibi birçok paylaşılıyor. Bu eğilim kolaylık ve verimlilik açısından çok fazla umut vaat ederken, açısından ise birçok risk barındırıyor. Mellon Üniversitesi’nde bulunan içecek otomatına yapılacak siber saldırı otomatta bulunan içecek sayısı gibi basit bir bilgi sızıntısına neden olurken, bir akıllı hoparlöre yapılacak siber saldırı banka hesabından adres bilgilerine kadar hassas verilerin sızmasına neden olabiliyor.