Amazon Türkiye’ye 1.2 milyon TL ceza!

08/05/2020 Kapalı Yazar: admin
Amazon Türkiye’ye 1.2 milyon TL ceza!

Amazon Türkiye’ye 1.2 milyon TL Kanunu aykırı davranışından dolayı tarafından ceza kesildi.

Geçtiğimiz haftalarda işten ayrılmalarla gündeme gelen şirket bugün de büyük bir ceza ile karşı karşıya. KVKK‘nın Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na uymadığı gerekçesiyle Amazon Türkiye 1.2 milyon TL ceza ile gündemde!

KVKK’ya uymayan Amazon Türkiye ceza ile gündemde!

Amazon geçtiğimiz haftalarda corona virüsü nedeniyle çalışma şartlarındaki yavaş geliştirmelerden dolayı çalışanlarıyla karşı karşıya gelmişti. Bugün ise Amazon Türkiye büyük bir ceza ile karşı karşıya. Kişisel Verileri Koruma Kanunu‘na uymadığı belirlenen şirket 1.2 milyon TL ceza alacak.

BBC’nin paylaştığı karar metni içerisinde “Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 12’nci maddesinin (1) numaralı fıkrasındaki yükümlüklerin yerine getirilmemesinden dolayı ve 18’inci maddesisin (1) numaralı fıkrasındaki (b) bendi kapsamında 1.100.000 TL idari para cezası uygulanmasına ve 10’uncu maddesinde düzenlenen Aydınlatma Yükümlülüğü kapsamında 18’inci maddenin (1) numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca 100.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.” açıklamalarıyla ceza ortaya çıktı.

Şirketin Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında 12’nci maddede yer alan kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek için herhangi bir güvenlik tedbiri almadığı düşünülüyor. Site girişinde farklı araçlarla kişisel verilerin işlendiğine dair bir bilgilendirme sunmayan şirket, bu işleme dair herhangi bir onay istemi de barındırmıyor.

Bu iki maddeyi de yerine getirmediği kanaatine varılan şirketin toplamda 1 milyon 200 bin TL’lik ceza ödemesine karar verildi. Süreç hakkında ekstra bir bilgi şu anda bulunmuyor.

KVVK’nın Kararının Tam Metni için tıklayınız.