İnternette Kişisel Verilerin Korunması

01/09/2019 Kapalı Yazar: admin
İnternette Kişisel Verilerin Korunması

İnternette konusu internet kullanımının son yıllarda oldukça artış göstermesiyle bir anda önemli hale gelmiştir. Birtakım öne çıkan siteler tarafından kişisel verilerin sızdırıldığı haberlerinin çıkması, dünyada bu alanda gelişmelerin artması gibi sebeplerle internette kişisel verilerin korunması hususunda düzenleme yapılması da gereklilik halini almıştır.

sayılı Kanun internette kişisel verilerin korunması alanında da bireylerin kişisel verilerinin, özel hayatlarının gizliliğinin korunmasını amaçlamıştır. Böylelikle kanunlara aykırı bir eylemin, faaliyetin varlığı durumunda mağdur kendi kişisel verilerin korunmasına ilişkin talepte bulunabilecektir.

Kanun öncelikle, verisi işlenecek kişinin verilerini işlemeden önce Aydınlatılmasını ve ardından Açık Rızasının alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Diğer taraftan, kişinin bilgilerinin işlenip işlenmediğini, paylaşılı paylaşılmadığını öğrenme ve verilerini geri çekme hakkı verilmiştir. kurum olarak ilgili kişilerin başvurmaları için form geliştirmeleri, yayınlamaları ve sürecin nasıl işleyeceğini ve haklarının neler olduğunu, eğer buradan bir çözüm elde edemezse nereye başvuracağını bildirmesi gerekmektedir.