Facebook Libra Kişisel Verileri Koruma Tedbirleri Aldığını Duyurdu

08/11/2019 Kapalı Yazar: admin
Facebook Libra Kişisel Verileri Koruma Tedbirleri Aldığını Duyurdu

Facebook Libra için güven oluşturmaya çalışıyor. Calibra kripto para cüzdanı CEO’su David Marcus, New York Times Dealbook Konferansında çok ses getiren stabil coin projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Facebook Libra için güvenlik önlemlerini açıklıyor Facebook Libra projesinin başındaki isim olan David Marcus, Libra’nın güvenlik önlemleri hakkında açıklamalarda bulundu. Calibra kripto para cüzdanı CEO görevini yürüten Marcus, New York Times Dealbook Konferansında Libra projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Marcus ayrıca konuşmasında stabil coin projesinin dünya çapında yüzleştiği güvenlik sorunu ile birebir ilgilendiğini ifade etti.

Calibra uygulamaların güvenliğini arttırmayı düşünüyor Facebook Libra projesini yürüten David Marcus, 6 Kasım’da New York-CNBC’den Andrew Ross Sorkin ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Bir izleyicinin kişisel verilerin gizliliği ve korunmasıyla ilgili sorusuna yanıt olarak, Marcus, Facebook ve Calibra cüzdanının sosyal platformdaki kişisel veriler ile kripto cüzdanındaki finansal verileri birleştirmeyeceğini söyledi:

Calibra ve Facebook arasında çok güçlü güvenlik duvarları oluşturduk. Örneğin, eğer siz Facebook tarafındaysanız, hiç kimse sizin verilerinize erişemeyecek.
Marcus, Calibra’nın kendisiyle Facebook arasındaki ayrımın denetlenip denetlenemeyeceğinin araştırdığını ve bunu izleyen üçüncü tarafların olmadığından emin olmamız gerekir.

Dünya genelindeki düzenleyiciler, Calibra’nın bir cüzdan görevi göreceği Facebook’un önerdiği Libra stabil coinini kullanırken verilerinin ne kadar güvenli olacağına ilişkin endişelerini dile getirdiler. Veri koruma konusunda gözlemci bulunduran İngiltere ve İsviçre’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri de bu konuda Facebook’u yakın takibe almış durumdalar.
Libra’yı anlamak önemsiz değildir Marcus konuşmayı küresel düzenleyici incelemenin “neredeyse olduğu gibi” olacağını beklediğini söyleyerek başladı.

Marcus, düzenleyicilerin Libra’nın tasarımının “önemsiz” olmadığı anladığında, güçlü bir geri çekilme olacağını bildiğini açıkladı. Libra Derneği, Calibra cüzdanı ve Facebook’un ayrılmasını anlamak için önemli bir zaman yatırımı gerektirdiğini söyledi.

Marcus, Libra’nın, insanların dünyadaki modern finansal hizmetlere ve dijital paraya erişebilmelerini sağlamak için “dünyayı ele geçirmek ve her şeyi kontrol etmek için değil” bir ödeme sistemi olarak tasarlandığını belirtti.

Bitcoin bir para birimi değildir Marcus, görüşme sırasında Bitcoin’in ( BTC ) dijital altın gibi olduğunu ve BTC’yi bir para birimi olarak düşünmediğini belirtti. Dedi ki:

Bitcoin’i oynaklığı nedeniyle aslında büyük bir değişim aracı olmadığını sanmıyorum. […] Dijital altın olarak görüyorum.
Marcus, insanların gerçek altınla olduğu gibi BTC’ye yatırım yapabildiklerini. Ancak Bitcoin’in oynaklığını yüzünden “bir günde yüzde 10 veya 20 oranında düşüş” göze alamayan insanların ödeme aracı olarak kullanmasını imkânsız hale getirdiğini de sözlerine ekledi.
Marcus’a göre, bunun başlıca nedeni, Bitcoin’in var olmayışının düzenlenmemesi değil. Düzenleyicilerin Bitcoin’in bir değişim aracı olduğunu anlamamaları ve bu nedenle para politikaları üzerindeki tekellerine yönelik bir tehdit olarak algılamalarıdır.