Google Kişisel Veri Sayılan Özel Videoları Başkalarıyla Paylaşmış!

05/02/2020 Kapalı Yazar: admin
Google Kişisel Veri Sayılan Özel Videoları Başkalarıyla Paylaşmış!

Google skandal bir açıklamayla güvenlik açığı yaratan firmalar arasında yer aldı. Son zamanların en büyük güvenlik açığı olarak nitelendirilen olay sebebiyle pek çok kişinin özel videoları başka kullanıcılarla paylaşıldı.

Android cihazlarda bulunan ve genellikle silinemeyen bir uygulama olan Google Fotoğraflar büyük bir krize attı. Uygulamada yaşanan bir güvenlik açığı sebebiyle korkunç bir gizliliği ihlali yaşandı. Bu uygulama hesabınızdaki içeriklerin yedeklenmesi amacıyla kullanılıyor. Android işletim sistemine sahip bir telefonu olan herkes Google Fotoğraflar sayesinde tüm video ve fotoğraflarını yedekleyebiliyor, indirebiliyor veya Google dışı uygulamalarla paylaşabiliyor.

 

Fotoğraflar ve Videolar Güvende Değil

Fakat yapılan son açıklama gösterdi ki özellikle videolarınıza ulaşan tek kişi siz olmayabilirsiniz. 21 Kasım 2019 – 25 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen bir güvenlik sorunu sebebiyle özel videolarınız başka kullanıcılarla da paylaşılmış olabilir. Her ne kadar bu olay kullanıcıların yalnızca %0,01’lik bir kısmını etkilemiş olsa da milyarlarca kişi tarafından kullanılan Google servislerinde böyle bir sorunun yaşanması kabul edilebilir bir durum sayılmaz.

Sızan Videolar Kimlere Ulaştı

Google tarafından yapılan açıklamaya göre kimi kullanıcıların özel videoları başka kişilerin arşivine eklendi. Verileri başkalarıyla paylaşılan kişilerin Google Takeout özelliğini kullanarak verilerini dışa aktarmaya çalışan kullanıcılar arasında yer aldığı düşünülüyor. Aktarım esnasında kendi ve videolarının yanı sıra başka kişilerin özel videolarını da gören bazı Android kullanıcıları büyük bir şok yaşarken, kendi video ve fotoğraflarının güvende olup olmadığına dair kafalarda soru işareti yaratıyor. Google bu sorunun en kısa sürede çözüldüğünü belirtse de yaşanan güvenlik açığı pek çok kişiyi ciddi biçimde etkileyecek sonuçlar doğurabilir.

 

Google Özür Diledi

Dünya devi Google, bu konu üzerinde çok ciddi bir araştırma gerçekleştirdikleri ve bir daha yaşanmaması için gereken tüm önlemlerin alındığını bildirse de Android kullanıcıları arasındaki tepki çığ gibi büyüyor. Bu kişisel ihlalinden etkilenen herkesten özür dileyen Google’ın özrü yaşanan skandalı unutturmaya yetecek mi tartışılır. Fakat kullanıcılarda Google’ın kendisine ve sunduğu hizmetlere karşı çok büyük bir güvensizlik oluşturacağı kesin.