Koronavirüs’ten Dolayı Kullanımı Artan Zoom Artık Kişisel Veri Tutmuyor

31/03/2020 Kapalı Yazar: admin
Koronavirüs’ten Dolayı Kullanımı Artan Zoom Artık Kişisel Veri Tutmuyor

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede alınan tecrit, karantina tedbirleri milyonlarca kişiyi evlerine kapattı. Yüz yüze yapılamayan görüşmeler toplantılar internet ortamına kaydı. Sosyal mesafe ve sosyal izolasyon döneminde görüntülü iletişim ve video konferans için en çok tercih edilen uygulama da ABD, California merkezli Zoom uygulaması oldu.

Koronavirüs salgını sonrasında bir anda popülerliği artan, ancak daha önceki uygulama versiyonlarında Facebook ile paylaştığı anlaşılan Zoom uygulaması, iOS uygulamasını güncelleyerek artık toplamadığını kamuoyuyla paylaştı.

Milyonlarca bilgisayara ve telefona yüklenen Zoom uygulaması gerçekten de güvenilir mi? Peki herkes neden bu uygulamayı indiriyor? Siz onu kullanırken arka planda neler oluyor? Uygulama nasıl kullanılıyor? İşte dünyayı kasıp vuran uygulamanın perde arkası…

Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı, 2020 yılı yaşından Mart ortasında kadar %67 arttı. Şirketin piyasa değeri de 42 milyar dolara yükseldi. Son haftalarda da uygulama, Google App store’dan 50 milyondan fazla defa indirildi.

Zoom, veri paylaşım kodlarını uygulamadan kaldırarak Motherboard’a bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre “Facebook ile oturum aç” işlevinin amacı, kullanıcılara platforma erişim için kolay bir yol sunmaktı. Facebook ile oturum açma işlevi, Facebook SDK’yı (yazılım geliştirme kiti) kullanıyor. SDK, kullanıcının Facebook’ta bir hesabı olmasa bile üçüncü partilerle bilgi paylaşabiliyor.

Dünya Covid-19 salgını ile boğuşurken, canınız sıkılınca dışarı çıkmanız, bakın kaç kişinin ölümüne yol açabilir? Bu online araç, işte bunu tahmin ediyor.
Facebook, bu durumun kullanıcıya bildirilmesini istiyor ancak Zoom’un bunu yapmadığı biliniyor. Zoom, kullanıcı adı, eposta adresi, telefon numarası gibi hassas bilgilerin paylaşılmadığını, buna karşın mobil işletim sistemi türü ve sürümü, cihaz modeli ve hizmet sağlayıcısı, ekran çözünürlüğü, işlemci çekirdeği ve boş disk alanı gibi bilgilerin paylaşıldığını belirtti.

Zoom’un güncellenen iOS uygulamasını test eden Motherboard, uygulamanın Facebook ile veri paylaşımını gerçekten durdurduğunu doğruladı. Zoom, Facebook SDK kaldırılsa da kullanıcıların Facebook hesabıyla oturum açmaya devam edebileceklerini söylüyor.

Zoom ne zaman, nasıl kuruldu?

Şirket, dokuz yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom’da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

Bloomberg’in milyarderleri listelediği Billionaire Index’ine göre Eric Yuan’ın kişisel serveti 28 Mart itibariyle 7.86 milyar dolardı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 4.29 milyar dolar, yani %121 artış demek.

Artık popüler kültürün bir parçası olan bu uygulama, Apple’ın FaceTime’ı veya Skype’ı kadar tanınan bir olmamasına rağmen, basit ve kullanışlı olmasıyla komplike teknolojiyle arası iyi olmayanları da çekti.

Yalnızca bir klikle toplantılara girilebiliyor, yüklemek veya toplantılara katılabilmek için herhangi birinin direktiflerine gerek kalmıyor. Zoom’un ücretsiz uygulaması 100 kişiye ve 40 dakikaya kadar toplantıların yapılmasını sağlıyor. Ücretli sürümünde ise bu rakamlar genişliyor. Bağlantı nadiren kesiliyor veya zayıflıyor. Skype’ta ise bu tip sıkıntılar daha sık yaşanıyor.

İngiliz hükümeti kullanıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dahil İngiliz hükümetin üst düzey bir çok yetkilisi bu uygulamayı kullanıyor. Boris Johnson’un bir Kabine toplantısını Zoom üzerinden yönettiğini gösteren bir da sosyal medyada paylaşılmıştı.

Veri ihlali, veri gizliliği açısından ne kadar güvenli?

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın uygulamayı askıya aldığı haberleri gelmişti ama BBC’ye konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Bakanlığı uygulamanın hiçbir zaman üst düzey güvenlik toplantılarından kullanılmadığını, hükümetler arası görüşmelerin aracı olarak kullanılmaya devam edileceğini söyledi.

Uygulamayla ilgili veri ihlallerine dair kaygılar, Apple iOS sürümünün kullanıcıların cihaz bilgilerini Facebook’a iletmesiyle de gündeme gelmişti. Facebook’ta profili olmayan kullanıcıların dahi cihazlarına ait bilgiler Facebook’a gönderilmişti.

Zoom: Güvenlik meselesini ciddiye alıyoruz

Zoom, güvenlik kaygıları ile ilgili BBC’ye yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Zoom kullanıcı güvenliğini son derece ciddiye alıyor.”

“En büyük mali hizmetler şirketlerinden, önde gelen telekomünikasyon sunucularına, hükümet dairelerinden üniversitelere, sağlık hizmetlerinden telefonla tedavi yöntemlerine kadar dünya genelinde 2000 kurum, kullanıcı, ağ ve veri merkezilerimizde güvenlik değerlendirmesi yapıp Zoom’u tercih etti.”

“Zoom’un herhangi bir sorun yarattığına dair bir kanıt yok ama bu olağandışı zamanlarda yalnızca denenmiş test edilmiş sistemleri kullanmak anlamlı olur. Ayrıca ne kullanırsanız kullanın, kesinlikle son sürümünü kullanmalısınız.”

*Zoom toplantısını başlatan kişi, katılımcıların aktivitelerini izleyebiliyor, Zoom pencereleri nerede aktif nerede değil görebiliyor

*Uygulama ayrıca, yöneticilere kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili ayrıntılı performans değerlendirmesi yapabiliyor, toplantı süreleri ve sayısı temelinde sıralama görebiliyor

*Bir kullanıcı Zoom aracılıyla herhangi bir konuşmayı kaydediyorsa, yöneticiler bu içeriğe erişebilir

*Bir toplantı devam ederken veya bittiğinde yöneticiler her bir katılımcının işletim sistemi, ve konum verisi, chat bilgisini görebiliyor

Zoom hakkında CNBC’de yayımlanan 26 Mart 2019 tarihli bir haberde de, şirketin Çin’de çok geniş bir mühendis ekibi bulunduğu yazılmıştı.

Şirketin Mart 2019 tarihli halka arz prospektüsündeki ifadelere dayandırılan haberde, Zoom’un Çin’deki araştırma geliştirme merkezlerinde 500’den fazla çalışanı olduğu ve bu rakamın da tüm çalışan sayısının %30’una denk geldiği belirtildi.

Zoom’un yazdığı belgede şu ifadeler vardı: “Ürün geliştirme ekibimiz büyük oranda, personel maliyetinin daha düşük olduğu Çin’de konuşlu.”

Güvenlik kaygılarına rağmen, Zoom uygulaması giderek yaygınlaşıyor ve bireylerin de kullanım koşulları, şartları metinlerini hemen onaylamadan önce ayrıntılı okumaları tavsiye ediliyor.