Kişisel Veri Hırsızlığına Dayanan Ticaret

13/11/2019 Kapalı Yazar: admin
Kişisel Veri Hırsızlığına Dayanan Ticaret

Günümüzde sıkça karşılaştığımız kişisel veriler teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha önemli bir ticari boyut kazanmaya başladı. İndirim ve fırsat vaadiyle verdiğimiz şahsi bilgiler ve sosyal platformda yaptığımız paylaşımlar bizlere ağır patlayabilir.

Telefon, adres ve gibi kişisel verilen paylaşılmasının faturası ağır olabiliyor. Türkiye, 2018 yılından beri yürürlükte olan ‘Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ ile Avrupa standartlarına neredeyse ulaştı. Devlet, kişisel verilerin korunması konusunda ciddi bir farkındalık oluşturmuş olsa da vatandaşlar yeteri kadar bilgi sahibi değil. Kişisel verileri paylaşmanın yaratacağı sorunlara dair konuşmak gerekirse, “Teknoloji çağında olduğumuz için ticaret işinde olan erbaplar, sürekli elimizde olan teknolojik aletlerle verilerimize ulaşmayı hedefliyorlar.  İndirim, fırsat türü olguları bize direkt olarak mesaj yoluyla ulaştırıyorlar. Bunlar sadece içeriği gönderme amacı tek barındırmıyor. İçeriğinde artık farklı yazılımları da barındırıyor. Gönderilen indirim mesajları çok masum değil”dir.

Veri Hırsızlığına Dayalı Bir Ticaret

Günümüzde ticari hayat hırsızlığı odaklı olarak yürümeye başladı. Hepimizin yaşadığı bir durum var ortada: “Kişisel verilerin korunması, insanların kendi özel bilgileri, kimliklerinin korunmasına kişisel verilerin korunması deniyor. Teknoloji çağında olduğumuz için ticaret işinde olan erbaplar, sürekli elimizde olan teknolojik aletlerle verilerimize ulaşmayı hedefliyorlar. İndirim, fırsat türü olguları bize direkt olarak mesaj yoluyla ulaştırıyorlar. Bunlar sadece içeriği gönderme amacı tek barındırmıyor. İçeriğinde artık farklı yazılımları da barındırıyor. Gönderilen indirim mesajları çok masum değil. Mesela ayakkabı ararken bile ayakkabının ismini, numarasını, rengini girince daha sonra girdiğimiz tüm sitelerde reklam kısmında hep aynı site çıkıyor. Buda bir veri hırsızlığının örneğidir. Girdiğimizde ara yazılımlar bizi hafızasına alıp, hangi siteye girerseniz girin tekrardan sizi o siteye yönlendirmeye sevk ederler. Kullandığımız mobil uygulamaların kendi ayarları içerisine girdiğimizde ayarlar bölümünde erişim yani izin istenilen yerler oluyor. Mesela bir fener uygulaması indirirken dahi konuşma, fotoğraflara erişim, konum izni istiyor. Veri hırsızlığına adapte olmuş bir ticaret dünyasıyla karşı karşıyayız”.

Yapay Zeka

Yapay zekanın gelişimine dayalı olarak veri kişisel veri erişiminin giderek arttığı bir gerçek. “Geçenlerde bilim insanları 2 yapay zeka yani server yapıyorlar ve 2 yapay zekanın birbiriyle konuştuğunu görüyorlar. O sesi günümüz sesleriyle dizayn ettiklerindeyse bebek ağlamasına benzer bir sesin çıktığını görüyorlar. Yani bu bize yapay zekânın giderek insanlar tarafından büyütüleceğini gösteriyor. Buda ileride önlenemez bir yapay zekanın ortaya çıkmasına neden olacaktır.”

Cezalar Yeterince Caydırıcı Değil

Uygulanan cezaların yetersiz kaldığı da ayrı bir vakıa. “Veri hırsızlığının yaptırımı ne yazık ki yeteri kadar ağır değil.  Uğraştırıcı bir başvuru süreci oluyor ve ticaret siteleri de bu başvurulara konu olan linkler için iyi bir hazırlık yapmış durumdalar. Mesaj yoluyla attıkları linklerde link kısaltma sitelerini kullandıkları için hiçbir mesuliyetleri olmuyor. Ticari siteler değişen yasalara göre kendilerini sürekli yeniliyorlar.”

TC Numaranızı Asla Paylaşmayın

Alışveriş yaparken TC kimlik numarasının kesinlikle kimseyle paylaşılmaması gerektiği açık bir şekilde ortada. “Telefon numaramızı bilmeleri dolandırılmamıza zemin hazırlıyor. Kişi listemize erişiyorlar ve kişi listemizdeki en savunmasız olan arkadaşlarımızı dolandırabiliyorlar. Sadece telefon numarası vermekle sadece sürekli flood atarlar ama ekstradan bir sorun yaşanmaz. Ama TC kimlik numaramızı verdiğimiz takdirde o zaman bütün dolandırıcılık türlerine açık hale geliyoruz. Online veya birebir alışveriş yaparken TC kimlik numaramızı vermememiz gerekiyor”.

Tek Çare Toplumsal Farkındalık Yaratmak

Olası bir sorunun önüne geçmenin tek çaresi toplumsal farkındalık yaratmaktır. “Halkımızı bu noktada bilinçlendirmeliyiz. Kişisel verilerimizi koruma konusunda yeteri kadar bilinçli değiliz. Güncel bir dünya ve güncelleşen teknoloji ile iç içe yaşadığımız için değişimleri takip edemiyoruz. Bu konuda eğitim alınması gerekiyor. Farkındalık yaratmak ve eğitim dışında yapacak hiçbir şey yok”.