Facebook ve Twitter’a Almanya ve Rusya’dan Kişisel Veri İhlali Cezası

15/02/2020 Kapalı Yazar: admin
Facebook ve Twitter’a Almanya ve Rusya’dan Kişisel Veri İhlali Cezası

Rusya’dan Facebook ve Twitter’a Ceza

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından açılan dava, Moskova’da, Taganskiy Mahkemesi’nde görüldü.

Facebook ve Twitter aleyhinde açılan davalar, başkent Moskova’da bulunan Taganskiy Mahkemesi’nde görüldü.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) açtığı davada mahkeme, Twitter ve Facebook’un kişisel verilerin korunmasına yönelik mevzuata uymadığı hükmüne varan mahkeme, sosyal medya sitelerinin her birine 4 milyon ruble para cezası verdi.

Roskomnadzor, Rus kullanıcıların veri tabanlarının Rusya topraklarındaki sunucularda tutulmasına yönelik karara uymadıkları gerekçesiyle geçen ay Facebook ve Twitter aleyhine dava açmıştı.
Rusya’da profesyonel sosyal paylaşım sitesi LinkedIn’e erişim aynı mevzuat gerekçesiyle 2016’da yasaklanmıştı.

Geçen yıl, Twitter ve Facebook aynı düzenlemesini ihlal ettikleri için her birine 47 dolarlık bir para cezasına çarptırıldı. Cezanın iki şirket üzerinde hiçbir etkisi olmadı, bu nedenle Aralık ayında Rus para cezalarını artırdı.

Yasa, veri depolama gereksinimini karşılamayan çevrimiçi hizmetlerin Rusya’dan yasaklanmasına izin veriyor. Şimdiye kadar yalnızca LinkedIn sosyal ağı engellendi. Facebook veya Google’ı engellemenin, yetkililerin adım atması için çok fazla kamu öfkesi doğuracağı yaygın olarak anlaşılmaktadır.

Facebook’a bir ceza da Almanya’dan Ceza

kurallarının ihlali ve kişisel verilerin şirketlere satışı nedeniyle birçok kez para cezaları alan ABD’li sosyal medya devi Facebook’a bir ceza da Almanya’dan geldi.

Facebook’un Almanya birimine, Hamburg’daki ofisinde veri koruma görevlisi çalıştırmadığı gerekçesiyle 55 bin dolar (51 bin euro) ceza kesildi. Alman yetkili, bu küçük cezanın bir “uyarı” olduğunu söyledi.

Bloomberg, cezanın, Avrupa Birliği’nde (AB) Mayıs 2018’de uygulamaya giren yeni gizlilik kuralları kapsamında verildiğini aktardı.

Genel Veri Koruma Düzenlemesi, AB’deki veri koruma otoritelerine, sosyal medya şirketlerine yıllık gelirlerinin yüzde 4’ü kadar kişisel veri koruma ihlali cezası verebilmelerine izin veriyor.

Alman yetkili, Facebook’un cezanın ardından hemen bir veri koruma istihdam ederek daha büyük bir cezadan kurtulduğunu söyledi.